2023 - obecnie
Wrocław
1500+
łącznie uczestników wydarzenia we wszystkich edycjach (stacjonarnie i online)
7
edycji (planowane kolejne)
medycyna
liczny udział lekarzy z wiodących szpitali Dolnego Śląska
networking
możliwość nawiązania współpracy naukowej, projektowej i biznesowej
Giełda Problemów Medycznych to cykliczne wydarzenie, które od 2023 roku stanowi kluczową platformę współpracy między naukowcami Politechniki Wrocławskiej a lekarzami z wiodących szpitali Dolnego Śląska. Zainicjowana 10 listopada 2023 roku, pierwsza edycja zgromadziła ekspertów z różnych dziedzin medycyny i inżynierii, otwierając przestrzeń do wymiany wiedzy, identyfikacji wyzwań klinicznych oraz rozwoju innowacyjnych projektów badawczych i technologii medycznych.
Od tego czasu wydarzenie na stałe wpisało się w kalendarz Centrum Innowacji i Biznesu Politechniki Wrocławskiej, odbywając się regularnie co kwartał. Organizatorem spotkań jest HealthTech Synergy Hub we współpracy z CIB PWr, a ich tematyka obejmuje szeroki zakres zagadnień – od nowoczesnych metod diagnostycznych i translacyjnej farmakologii, przez onkologię i medycynę 3P, po technologie wspierające terapię i rehabilitację.
Każda edycja Giełdy to nie tylko inspirujące prezentacje ekspertów, ale również sesje networkingowe, które umożliwiają lekarzom i naukowcom nawiązywanie nowych kontaktów oraz inicjowanie wspólnych projektów badawczych i wdrożeniowych. Wydarzenia odbywają się w formie hybrydowej – stacjonarnie na kampusie Politechniki Wrocławskiej, online oraz z możliwością późniejszego dostępu do nagrania.
Wybrane edycje:



SIR

Centrum Innowacji i Biznesu współorganizowało w dniach 13-14 czerwca 2022 międzynarodową konferencję Smart Industry Revolution. Wydarzenie, gromadzące uczestników ze świata nauki i biznesu (wśród gości znaleźli się m. in. przedstawiciele Platformy Przemysłu Przyszłości, Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Polskiego Funduszu Rozwoju, Massachusets Institute of Technology, a także znaczących przedsiębiorstw takich jaka Hugo Boss i Pratt & Whitney) poświęcone było wprowadzaniu nowoczesnych technologii do biznesu, ze szczególnym uwzględnieniem tzw. Przemysłu 4.0 – cyfrowej rewolucji przemysłowej. Przemysł 4.0 to określenie nowej filozofii zarządzania, postulującej wykorzystanie sztucznej technologii w procesach produkcji i tworzenie sieci przepływu informacji, zarówno między ludźmi jak i maszynami. Jest to więc unifikacja wirtualnej rzeczywistości i procesów technicznych, dzięki której ludzie, maszyny i systemy IT mogą automatycznie wymieniać informacje.
Konferencja adresowana była przede wszystkim do małych i średnich przedsiębiorstw, które szukają odpowiedzi, jak mogłyby skorzystać na rewolucji przemysłowej i co warto zaadaptować w swoim przedsiębiorstwie. Do realizacji tych zadań potrzebna jest świadomość nowych technologii, ale i posiadanie odpowiednich środków czy zasobów do ich wdrażania.
Zaproszeni do współpracy partnerzy od wielu lat wspierają polskie przedsiębiorstwa w poszukiwaniu nowych dróg i narzędzi rozwoju. Udział agencji rządowych pozwolił zaprezentować, na jakiego rodzaju wsparcie mogą liczyć polskie przedsiębiorstwa chcące wspiąć się na wyższy poziom innowacyjności.
CIB Workshop Innovation Day
Centrum Innowacji i Biznesu jest organizatorem warsztatów Workshop Innovation Day prowadzonych pod patronatem Prorektora ds. Współpracy z Gospodarką Politechniki Wrocławskiej prof. Dariusza Łydżby i Wiceprezesa Zarządu ds. Rozwoju KGHM Polska Miedź Adama Bugajczuka. Celem workshopu jest spotkanie przedstawicieli Uczelni oraz KGHM Polska Miedź, jednej z najważniejszych spółek w polskiej gospodarce, czołowego producenta miedzi i srebra na świecie.
Temat spotkania to innowacyjność wspólnych rozwiązań nauki i biznesu KGHM i PWr oraz efekty współpracy przemysłu i nauki. Zaproszeni goście dyskutowali o rozwiązaniach badawczych w swoich branżach. Warsztaty odbyły się w budynku GEO-3EM PWr, unikatowym na skalę europejską zespole laboratoriów nowoczesnych technologii związanych z ochroną środowiska i zrównoważonym korzystaniem z surowców naturalnych.
Uczestnicy mieli również możliwość zapoznania się naukową ofertą Politechniki Wrocławskiej i działaniami Centrum, które inicjuje i wspiera innowacyjne przedsięwzięcia dla gospodarki. W programie było także zwiedzanie laboratoriów i prezentacje wynalazków stworzonych przez specjalistów z PWr, m. in. egzoszkieletu i robota wyburzeniowego.
Workshop Innovation Day jest wyrazem przekonania o wielkiej wadze współpracy nauki i biznesu w dzisiejszym, dynamicznym świecie. Potencjał naukowy Politechniki Wrocławskiej i gospodarczy KGHM stwarzają szerokie możliwości współpracy i wdrażania innowacji naukowo-technicznych.

Coffee Business-Science Mixer: Innovation to go!

Centrum Innowacji i Biznesu Politechniki Wrocławskiej (CIB PWr) reaktywuje format łączący naukę i biznes – Business-Science Mixer. W nowej odsłonie, z kawą serwowaną przez Mistrza Polski Baristów Marcina Rusnarczyka, wydarzenie oferuje przestrzeń do inspirujących rozmów i budowania współpracy. Temat 2024: Nowoczesne technologie konstrukcji maszyn i urządzeń. Spotkanie skoncentruje się na innowacjach w przemyśle 4.0, inżynierii materiałowej i badaniach maszyn, kluczowych dla rozwoju Dolnego Śląska.
Termin: 24 maja 2024 r.
LinkediIn dla pracowników naukowych PWr i absolwentów

Szkolenia organizowane przez Centrum Innowacji i Biznesu Politechniki Wrocławskiej oraz Stowarzyszenie Absolwentów PWr to idealna okazja, by efektywnie wykorzystać LinkedIn – najpopularniejszą platformę zawodową w Polsce. Podczas wydarzenia uczestnicy nauczą się, jak budować sieć kontaktów, promować osiągnięcia naukowe i zawodowe oraz rozwijać wizerunek na LinkedIn.
Termin: 8 luty 2024 r.
Śniadanie Biznesowe: tłumaczenie maszynowe

27 września 2023 r. odbyło się wyjątkowe wydarzenie w ramach cyklu „Śniadanie Biznesowe”, stanowiące kulminacyjny punkt jubileuszowej konferencji z okazji 10-lecia CLARIN-PL. W spotkaniu poświęconym tłumaczeniu maszynowemu uczestniczyli zarówno naukowcy, jak i przedstawiciele biznesu, którzy zgłębiali tematy związane z przyszłością tej technologii, jej wyzwaniami oraz nowinkami w dziedzinie przetwarzania języka naturalnego.
Spotkanie rozpoczęło się prezentacją CLARIN-PL, Katedry Sztucznej Inteligencji oraz Centrum Innowacji i Biznesu PWr, a następnie odbyły się prelekcje na temat technologii tłumaczenia maszynowego, które były prowadzone przez ekspertów takich jak prof. Krzysztof Jassem, dr. hab. Roman Roszko oraz przedstawicieli Allegro ML Research.
Debata dotycząca tłumaczenia maszynowego w kontekście lingwistyki i technologii była kluczowym punktem wydarzenia, pozwalając uczestnikom na wymianę wiedzy i doświadczeń. W drugiej części spotkania omówiono korpusy wielojęzyczne języków słowiańskich i bałtyckich oraz wyniki testów maszynowego przekładu.
Termin: 27 września 2023 r.
Hackaton
8 marca 2022 roku odbyła się kolejna edycja Hackatonu AI – konkursu, w którym uczestnicy programują sztuczną inteligencję w celu rozwiązania określonych problemów. To wspólne przedsięwzięcie miasta Wrocław, Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, i Politechniki Wrocławskiej. Koordynatorem wydarzenia z ramienia PWr było Centrum Innowacji i Biznesu. W tym roku Hackaton odbył się pod nazwą „Gospodarowanie wodą w mieście przy wsparciu sztucznej inteligencji – szanse, prognozy i optymalizacja”. Uczestnicy w oparciu o udostępnione przez miasto dane, mieli zaprojektować sposoby racjonalnego zużycia wody i stworzyć prognozy zapotrzebowania na wodę w przyszłości. Mieli też wsparcie mentorów – ekspertów z dziedziny gospodarki wodnej, sztucznej inteligencji i planowania przestrzennego. Mentorem i zarazem jurorem reprezentującym PWr był prof. Tomasz kajdanowicz, kierownik Katedry Sztucznej Inteligencji.
W puli nagród konkursu było 15 000 zł, uczestnicy mogli wgrywać swoje projekty na specjalnie przygotowany portal internetowy, a potem prezentować je stacjonarnie bądź zdalnie.
Zwyciężyli pracownicy Wydziału Informatyki i Telekomunikacji Politechniki Wrocławskiej, Karol gawron, Michał Pogoda, Michał Swędrowski i Norbert Ropiak. Ich „Projekt hydromancja” obejmował kwestię prognozowania zapotrzebowania na wodę, a stworzone przez nich modele przewidywały wartość zużycia, ciśnienia i przepływu wody.
Hackaton jest dowodem na to, że innowacje, szczególnie w obszarze sztucznej inteligencji są w stanie rozwiązywać realne problemy społeczne związane z dostępem do zasobów i infrastruktury. Centrum Innowacji i Biznesu współorganizuje to i podobne wydarzenia, realizując misję łączenia innowacji oraz nowoczesnych rozwiązań technologicznych z gospodarką.

FIR

Przedstawiciele Centrum Inteligentnego Rozwoju wzięli udział w Forum Inteligentnego Rozwoju organizowanego w Uniejowie w dniach 6-7.06.2022, a sam CIB został partnerem wydarzenia. W pracach Forum wzięło udział ponad 300 innowatorów pracujących nad przełomowymi badaniami naukowymi oraz innowacjami technologicznymi i społecznymi. Spotkanie stanowiło przestrzeń do dyskusji i indywidualnych spotkań z ekspertami i praktykami w zakresie rozwoju, komercjalizacji i wdrażania na rynek nowatorskich badań naukowych i innowacyjnych technologii.
Jednym z prelegentów był z-ca Dyrektora Centrum Innowacji i Rozwoju, prof. Damian Derlukiewicz, temat jego wystąpienia to: Współpraca Nauki z Gospodarką – badanie potrzeb użytkowników kluczowym działaniem w opracowywaniu innowacji. Z kolei Dyrektor Centrum Katarzyna Skowron udzieliła wywiadu dla „Pulsu Biznesu”, przybliżając czytelnikom działania CIB jako pomostu łączącego biznes z nauką, pozwalającego na ograniczenie ryzyka inwestycji, dzięki profesjonalizmowi pracujących dla Centrum specjalistów.
Tematami Forum Inteligentnego Rozwoju były m.in. efektywna komercjalizacja i wdrażanie innowacji do praktyki gospodarczej, digitalizacja i transformacja cyfrowa, zdrowe społeczeństwo, przemysł 4.0, inwestycje infrastrukturalne przyszłości i innowacje społeczne dla rozwoju jakości życia mieszkańców.
AEC Hackathon Wrocław
AEC Hackathon to międzynarodowe wydarzenie, które po raz pierwszy odbędzie się w Europie Środkowej, gromadząc profesjonalistów i innowatorów z branży budowlanej, projektowania oraz technologii. Celem hackathonu jest współpraca przy tworzeniu nowoczesnych rozwiązań cyfryzacyjnych, które wpłyną na rozwój branży budowlanej. Uczestnicy będą mieli okazję zmierzyć się z wyzwaniami, rozwiązując realne problemy technologiczne, związane z cyfryzacją w budownictwie.
Podczas wydarzenia, uczestnicy w zespołach będą mieli 24 godziny na opracowanie innowacyjnych rozwiązań. Zespoły mogą także zaprezentować własne pomysły w trakcie sesji Audience Challenge. Dodatkowo, wydarzenie obfitować będzie w panele #techtalks z międzynarodowymi ekspertami oraz mentoring na miejscu, zapewniając uczestnikom pełne wsparcie w realizacji projektów.
Termin: 4-6 października 2024
Miejsce: Politechnika Wrocławska, Wrocław

Konferencja CUTE 2024
4. Międzynarodowa Konferencja na temat Zrównoważonego Rozwoju w Inżynierii Budowlanej, Urbanistycznej i Transportowej 2024
Konferencja CUTE 2024 gromadzi międzynarodowych ekspertów z dziedzin inżynierii budowlanej, urbanistycznej i transportowej, którzy będą mieli okazję zaprezentować najnowsze innowacje oraz omówić aktualne trendy i wyzwania związane z zrównoważonym rozwojem.
Wydarzenie stanowi platformę do dyskusji na temat praktycznych problemów, zastosowanych rozwiązań oraz możliwości współpracy w zakresie rozwoju zrównoważonych technologii w budownictwie, urbanistyce i transporcie.
Podczas konferencji odbędzie się również ceremonia wręczenia Dyckerhoff Young Scientists’ Award, wyróżniającej młodych naukowców za ich osiągnięcia w tej dziedzinie.
Termin: 14-17 października 2024
Miejsce: Wrocław, Polska
