WRO4digITal EDIH Wrocław
Projekt „WRO4digITal European Digital Innovation Hub Wrocław – Ecosystem for suistainable digitalgrowth of Lower Silesia” współfinansowany jest z Programu Europa Cyfrowa (DEP – Digital Europe Programme) na podstawie Grant Agreement (umowy o dofinansowanie) nr 101083533 zawartej pomiędzy Komisją Europejską oraz Partnerami Projektu oraz ze środków Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 na podstawie umowy o dofinansowanie nr FENG.02.22-IP.02-0007/23-00 w ramach działania 02.22 Współfinansowanie działań EDIH, Osi Priorytetowej II. Środowisko sprzyjające innowacjom, Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki, 2021–2027 (FENG) zawartej pomiędzy „Wrocławskim Parkiem Technologicznym” Spółka Akcyjna a Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości w dniu 21.12.2023 roku.
Całkowita wartość projektu: 5 055 491,06 EUR (w tym dofinansowanie w wysokości 2 527 745,49 EUR z DEP oraz 6 166 356,62 PLN z FENG).”
WRO4digITal EDIH Wrocław to europejski hub innowacji cyfrowych z Wrocławia, utworzony przez konsorcjum 22 instytucji oferujących kompleksowe wsparcie w procesie transformacji cyfrowej, pośród których Politechnika Wrocławska pełni rolę Lidera Technologicznego. Firmy z całej Polski mogą skorzystać z nieodpłatnych usług eksperckich i zmodernizować sposób produkcji lub świadczenia usług zgodnie obecnymi trendami cyfryzacji.
Oferta WRO4digITal skierowana jest do małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), które chcą zmodernizować swoje procesy produkcyjne lub świadczyć usługi zgodnie z najnowszymi trendami z zakresu digitalizacji.



Branżowe Centrum Umiejętności
Projekt ma na celu wsparcie przygotowania kadry odpowiedniej dla nowoczesnej branży elektroniczno-mechatronicznej poprzez stworzenie i wsparcie działania Branżowego Centrum Umiejętności (BCU) w Wałbrzychu. W ramach inicjatywy, której liderem jest Miasto Wałbrzych, Politechnika Wrocławska odgrywa kluczową rolę jako partner, wspierając realizację celów projektu. BCU będzie oferować zróżnicowane szkolenia dla różnych grup wiekowych i zawodowych, obejmujące m.in. obsługę nowoczesnych pojazdów elektrycznych oraz kompleksową diagnostykę pojazdów hybrydowych. Dodatkowo, projekt przewiduje wprowadzenie nowej kwalifikacji zawodowej – mechatronika pojazdów elektrycznych – co będzie istotnym wsparciem dla potrzeb rynku pracy. Ponadto, inicjatywa promuje współpracę między edukacją a biznesem, zachęcając do transferu wiedzy i technologii oraz podnosząc poziom doradztwa zawodowego w regionie.
Projekt w ramach Krajowego Programu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO).
Branżowe Centrum Umiejętności w dziedzinie mechatroniki w Wałbrzychu – O projekcie [pdf]



WIN4SMEs
Projekt „Regional and International Education Partnerships for Workplace Innovation in SMEs” (WIN4SMEs) ma na celu utworzenie krajowych centrów doskonałości zawodowej tzw. CoVE, czyli sieć partnerów, którzy rozwijają lokalne ekosystemy szkoleniowe w celu zapewnienia wysokiej jakości umiejętności zawodowych młodym ludziom i dorosłym oraz stanowią one podstawę doskonalenia szkolnictwa zawodowego w Europie. Centra przyczyniają się do rozwoju regionalnego, klastrów innowacyjnych i przemysłowych, a także biorą udział w tworzeniu strategii inteligentnej specjalizacji i promowaniu włączenia społecznego. Ściśle współpracując z przedsiębiorstwami, w szczególności z MŚP, nad praktycznymi projektami badawczymi, tworząc centra wiedzy i innowacji, a także promując przedsiębiorcze aspiracje uczniów, CoVE mogą stymulować lokalny rozwój gospodarczy i inspirować nowe innowacje.
Innowacje w miejscu pracy mają kluczowe znaczenie dla zwiększenia konkurencyjności MŚP, w oparciu o zrównoważony rozwój i współpracę, są niezbędne dla sukcesu MŚP, poprawiając zaangażowanie, satysfakcję i elastyczność pracowników, przy jednoczesnym wspieraniu współpracy na rzecz zrównoważonej przyszłości. Celem WIN4SMEs jest zwiększenie innowacyjności miejsc pracy w MŚP poprzez wspieranie wykwalifikowanej siły roboczej, przedsiębiorczości i transferu wiedzy. Jest to szczególnie ważne w obliczu postępu technologicznego, globalizacji i zmian demograficznych. WIN4SME zajmuje się wyzwaniami takimi jak niedobór wykwalifikowanych pracowników, niski poziom uczestnictwa w kształceniu i szkoleniu zawodowym oraz rozbieżność pomiędzy szkoleniami a potrzebami MŚP. Wraz z 20 partnerami z 9 krajów i 70 stowarzyszonymi organizacjami WIN4SME utworzą CoVE ds. innowacji w miejscu pracy w 7 krajach, koordynowane w ramach jednego parasolowego CoVE.
W ramach projektu zostaną opracowane, przetestowane, ewaluowane i trwale wdrożone narzędzia i programy edukacyjne dotyczące innowacyjności i przedsiębiorczości w miejscu pracy na trzech poziomach edukacyjnych: wstępnego szkolenia zawodowego, dalszego kształcenia i szkolnictwa wyższego. Poprzez swoje kompleksowe podejście WIN4SMEs ma na celu sprostanie wieloaspektowym wyzwaniom stojącym przed MŚP, zapewniając ich konkurencyjność w stale zmieniającym się otoczeniu.
Projekt jest realizowany w ramach środków ERASMUS+ Komisji Europejskiej.
Inicjatorem i koordynatorem projektu jest stowarzyszenie Parlamentu Hanzeatyckiego z siedzibą w Hamburgu oraz 20 organizacji z 8 krajów, w tym 3 polskie instytucje – Politechnika Wrocławska, Miasto Wrocław wraz z Zespołem Szkół Zawodowych nr 5 we Wrocławiu oraz Dolnośląska Izba Rzemieślnicza we Wrocławiu.


Politechnika Nowych Szans
Poprawa dostępności uczelni dla osób z niepełnosprawnościami to jedno z wyzwań, z jakimi mierzy się nowoczesne szkolnictwo. Politechnika Wrocławska w partnerstwie ze Stowarzyszeniem na rzecz równego dostępu do kształcenia „Twoje Nowe Możliwości” realizuje projekt poprawy dostępności szkolnictwa wyższego. Celem projektu Politechnika Nowych Szans jest: poprawa dostępności Politechniki Wrocławskiej jako szkoły wyższej dla osób z niepełnosprawnościami poprzez podniesienie kompetencji osób uczestniczących w edukacji na poziomie wyższym, odpowiadającym potrzebom gospodarki, rynku pracy i społeczeństwa oraz wsparcie zmian organizacyjnych i podniesienie kompetencji kadr w systemie szkolnictwa wyższego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Trails+
TRAILS i jego kontynuacja TRAILS+ (Traveling Innovation Labs and Services) to warsztaty w mobilnych laboratoriach innowacyjności i usług, których celem jest podnieść rozwój i zwiększyć innowacyjność w Regionie Transgranicznym Polska – Saksonia. Projekt ukierunkowany jest na rozwiązanie problemu regresu gospodarczego w regionie transgranicznym, poprzez opracowanie nowej formuły nauczania testowanej i rozwijanej podczas warsztatów w zakresie technik generowania kreatywnych rozwiązań w innowacyjnych przedsięwzięciach.
Partnerami projektu są Technische Universität Dresden (lider), Wydział Gospodarki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego oraz Politechnika Wrocławska
Projekt TRAILS + współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska – Saksonia 2014 – 2020.
Podręcznik Projektowanie Innowacyjne [pdf]
W ramach projektu TRAILS+ powstał nowy, rozszerzony podręcznik nauczyciela – „PLAYBOOK”. Jest on wynikiem i dziedzictwem dla szkół i innowatorów w regionie, w celu dalszego rozwoju innowacyjnych rozwiązań i pomysłów po zakończeniu nagradzanego projektu TRAILS+.

Atlas Zasobów Otwartej Nauki 2.0
AZON 2.0 (Atlas Zasobów Otwartej Nauki 2.0) to projekt, którego celem jest otwarte udostępnianie ważnych dla nauki i gospodarki materiałów – publikacji, nagrań, plików wideo, wykładów, kursów językowych itp. Ważnym celem projektu jest jego otwartość na potrzeby osób z niepełnosprawnością i udostępnienie im zasobów w sposób umożliwiający im zapoznanie się z nimi. Do końca 2022 roku udostępnionych ma zostać ponad 65 tys. zasobów. Liderem projektu jest Politechnika Wrocławska, a uczestniczą w nim także Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu i Instytut Badań Systemowych we Wrocławiu.
Projekt jest finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.

Zręczna bioniczna proteza ręki
Zespół ekspertów Politechniki Wrocławskiej jest w trakcie opracowywania projektu zręcznej bionicznej protezy ręki (BEEPP). Bioniczna – czyli sterowana za pomocą biosygnałów, przy wykorzystaniu techniki rozpoznawania zawartych w tych sygnałach wzorców reprezentujących intencję użytkownika odnośnie sterowania ruchem protezy; Ekonomiczna – czyli konkurencyjna cenowo względem protez podobnej klasy dostępnych na rynku; Ergonomiczna – czyli kształtem i sposobem wykonywania ruchów chwytnych i manipulacyjnych naśladująca doskonałość pierwowzoru jakim jest naturalna ręka, ale także lekka i przede wszystkim spójna z protezowaną kończyną (charakteryzująca się stabilności połączenia proteza-kikut); Polska – czyli zaprojektowana, a w przyszłości produkowana całkowicie w Kraju.
Przeprowadzone badania u osób poddanych amputacji kończyny górnej wyraźnie pokazują wielce pozytywny wpływ protezowania na poprawę jakości życia i znaczące ograniczenie problemów psychicznych u tych osób, a poprawa jest tym większa im bardziej zaawansowana – w sensie możliwości funkcjonalnych i wygody w stosowaniu – jest proteza. To spostrzeżenie, poparte badaniami naukowymi, oznacza właśnie korzyści społeczne wynikające z zastosowania wielofunkcyjnych bionicznych protez ręki, a do takich należy proteza BEEPP będąca wynikiem projektu.
