XLIV Zimowa Szkoła Mechaniki Górotworu i Geoinżynierii 2023 – relacja z wydarzenia

W Karpaczu odbyła się XLIV Zimowa Szkoła Mechaniki Górotworu i Geoinżynierii, która od lat jest ważnym wydarzeniem dla specjalistów związanych z budownictwem podziemnym. W trakcie wydarzenia eksperci z różnych dziedzin prezentowali referaty, a uczestnicy mieli okazję uczestniczyć w sześciu sesjach tematycznych poświęconych m.in. budowie tuneli, zagadnieniom teoretycznym w geoinżynierii i górnictwie czy interdyscyplinarnym aspektom inżynierii geotechnicznej.

Celem wydarzenia jest to integracja środowiska naukowo-badawczego z przedstawicielami przemysłu, stworzenie możliwości uaktualnienia i pogłębiania wiedzy oraz prezentacja aktualnych problemów mechaniki górotworu i geoinżynierii.

Wydarzenie organizowane jest przez Centrum Innowacji i Biznesu PWr , Katedrę Geotechniki, Hydrotechniki, Budownictwa Podziemnego i Wodnego Politechnika Wrocławska, Katedrę Geomechaniki, Budownictwa i Geotechniki Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie oraz KGHM CUPRUM – Centrum Badawczo-Rozwojowe.
Dziękujemy naszym partnerom i sponsorom bez których to wydarzenie nie byłoby możliwe
DSI Underground A Sandvik Company, Keller Polska , Hydroprojekt Wrocław , Budokop, Mikropal.pl

Partnerem strategicznym wydarzenia jest KGHM to my KGHM Polska Miedź S.A.
KGHM należy do grona największych światowych producentów miedzi i srebra. Dysponuje 65-letnim doświadczeniem w górnictwie i hutnictwie metali. Oprócz miedzi i srebra KGHM wydobywa także molibden, nikiel, złoto, pallad i platynę oraz wytwarza ren. Aktywa produkcyjne KGHM są usytuowane na trzech kontynentach. Podstawowe zakłady produkcyjne firmy są zlokalizowane w Polsce. Najważniejsza kopalnia zagraniczna – Sierra Gorda – jest zlokalizowana w Chile. Grupa KGHM zatrudnia ponad 34 000 pracowników.
www.kghm.com

Na Zimowej Szkole Mechaniki Górotworu i Geoinżynierii 2023 omówiono wiele tematów związanych z budownictwem podziemnym, geoinżynierią i górnictwem. Wydarzenie pozwoliło na wymianę wiedzy i doświadczeń między ekspertami z różnych dziedzin oraz przyczyniło się do dalszego rozwoju tej dziedziny nauki i technologii.

Podczas pierwszego dnia szkoły omówiono problematykę budowy tuneli, w tym tunelu pod Świną w Świnoujściu oraz obiektu TS-26 wzdłuż drogi ekspresowej S3. W trakcie sesji poruszono kwestie technologii TBM i metody NATM.
Drugiego dnia odbyła się sesja na temat aktualnych problemów górnictwa i budownictwa tunelowego, podczas której prof. dr hab. inż. Marek Cała z AGH omówił wyzwania związane z pracami tunelowymi we fliszu karpackim. Główna sesja dnia dotyczyła OUOW Żelazny Most, który przedstawiony został jako jedno z największych wyzwań geotechnicznych. Trzeci dzień szkoły poświęcony był budowlom hydrotechnicznym i projektowaniu zbiorników przeciwpowodziowych, a czwarty interdyscyplinarnych aspektów inżynierii geotechnicznej.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom za przybycie na Zimową Szkołę Mechaniki Górotworu i Geoinżynierii 2023 oraz za aktywny udział w programie wydarzenia. Dzięki Państwa obecności oraz wiedzy, której się podzieliliście, udało się stworzyć wyjątkową atmosferę, sprzyjającą wymianie doświadczeń oraz nawiązaniu nowych kontaktów w branży geotechnicznej i budownictwie. Mamy nadzieję, że spotkamy się z Państwem ponownie na kolejnych edycjach Szkoły.

Future Technologies Across Borders

Politechnika Wrocławska, MERGE/TU Chemnitz wraz z Circular Saxony i DOPAK zapraszają na międzynarodową, technologiczną konferencję „Future Technologies Across Borders” (10-11 kwietnia). Konferencja ma na celu przedstawienie wybranych osiągnięć naukowych Polski i Niemiec, które mogą przyczynić się do rozwiązania kluczowych wyzwań współczesności, a także dyskusja nad wdrożeniem podobnych rozwiązań w przemyśle

Czytaj więcej »

Ostatnia szansa na zapis! 46. Zimowa Szkoła Mechaniki Górotworu i Geoinżynierii

Zbliża się 46. edycja Zimowej Szkoły Mechaniki Górotworu i Geoinżynierii! To wyjątkowe wydarzenie, stanowiące platformę wymiany doświadczeń oraz prezentacji najnowszych osiągnięć w dziedzinach geotechniki i geomechaniki. Kiedy? 10-13 marca 2025 r.Gdzie? Szklarska Poręba, Platinum Mountain Hotel & SPA Interdyscyplinarne podejście i innowacyjne tematy Konferencja skupi się na kluczowych zagadnieniach współczesnej

Czytaj więcej »

Przełom w regeneracji kości – innowacyjny biokompozyt z Politechniki Wrocławskiej. Wywiad z dr inż. Małgorzatą Gazińską z cyklu Kulisy Innowacji

Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej, pod kierownictwem dr inż. Małgorzaty Gazińskiej, opracowali elastomerowy biokompozyt, który może zrewolucjonizować medycynę regeneracyjną. Materiał nie tylko wspomaga odbudowę tkanki kostnej, ale także wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. O jego unikalnych właściwościach, badaniach oraz perspektywach wdrożenia rozmawiamy z liderką zespołu badawczego. W kolejnym wywiadzie z cyklu

Czytaj więcej »

GPSon2M – nowa platforma współpracy polsko-niemieckiej

Pierwsza edycja German-Polish School on Mathematics and Mechanics (GPSon2M) zgromadziła młodych badaczy z Polski i Niemiec, tworząc przestrzeń do wymiany wiedzy i współpracy nad interdyscyplinarnymi problemami z zakresu matematyki i mechaniki. Warsztaty, w których uczestniczyli naukowcy z różnych uczelni, stały się platformą budowania relacji i rozwijania innowacyjnych rozwiązań, umacniając polsko-niemiecką

Czytaj więcej »

XLIV Zimowa Szkoła Mechaniki Górotworu i Geoinżynierii 2023 – relacja z wydarzenia