W Karpaczu odbyła się XLIV Zimowa Szkoła Mechaniki Górotworu i Geoinżynierii, która od lat jest ważnym wydarzeniem dla specjalistów związanych z budownictwem podziemnym. W trakcie wydarzenia eksperci z różnych dziedzin prezentowali referaty, a uczestnicy mieli okazję uczestniczyć w sześciu sesjach tematycznych poświęconych m.in. budowie tuneli, zagadnieniom teoretycznym w geoinżynierii i górnictwie czy interdyscyplinarnym aspektom inżynierii geotechnicznej.

Celem wydarzenia jest to integracja środowiska naukowo-badawczego z przedstawicielami przemysłu, stworzenie możliwości uaktualnienia i pogłębiania wiedzy oraz prezentacja aktualnych problemów mechaniki górotworu i geoinżynierii.
Wydarzenie organizowane jest przez Centrum Innowacji i Biznesu PWr , Katedrę Geotechniki, Hydrotechniki, Budownictwa Podziemnego i Wodnego Politechnika Wrocławska, Katedrę Geomechaniki, Budownictwa i Geotechniki Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie oraz KGHM CUPRUM – Centrum Badawczo-Rozwojowe.
Dziękujemy naszym partnerom i sponsorom bez których to wydarzenie nie byłoby możliwe
DSI Underground A Sandvik Company, Keller Polska , Hydroprojekt Wrocław , Budokop, Mikropal.pl
Partnerem strategicznym wydarzenia jest KGHM to my KGHM Polska Miedź S.A.
KGHM należy do grona największych światowych producentów miedzi i srebra. Dysponuje 65-letnim doświadczeniem w górnictwie i hutnictwie metali. Oprócz miedzi i srebra KGHM wydobywa także molibden, nikiel, złoto, pallad i platynę oraz wytwarza ren. Aktywa produkcyjne KGHM są usytuowane na trzech kontynentach. Podstawowe zakłady produkcyjne firmy są zlokalizowane w Polsce. Najważniejsza kopalnia zagraniczna – Sierra Gorda – jest zlokalizowana w Chile. Grupa KGHM zatrudnia ponad 34 000 pracowników.
www.kghm.com
Na Zimowej Szkole Mechaniki Górotworu i Geoinżynierii 2023 omówiono wiele tematów związanych z budownictwem podziemnym, geoinżynierią i górnictwem. Wydarzenie pozwoliło na wymianę wiedzy i doświadczeń między ekspertami z różnych dziedzin oraz przyczyniło się do dalszego rozwoju tej dziedziny nauki i technologii.
Podczas pierwszego dnia szkoły omówiono problematykę budowy tuneli, w tym tunelu pod Świną w Świnoujściu oraz obiektu TS-26 wzdłuż drogi ekspresowej S3. W trakcie sesji poruszono kwestie technologii TBM i metody NATM.
Drugiego dnia odbyła się sesja na temat aktualnych problemów górnictwa i budownictwa tunelowego, podczas której prof. dr hab. inż. Marek Cała z AGH omówił wyzwania związane z pracami tunelowymi we fliszu karpackim. Główna sesja dnia dotyczyła OUOW Żelazny Most, który przedstawiony został jako jedno z największych wyzwań geotechnicznych. Trzeci dzień szkoły poświęcony był budowlom hydrotechnicznym i projektowaniu zbiorników przeciwpowodziowych, a czwarty interdyscyplinarnych aspektów inżynierii geotechnicznej.
Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom za przybycie na Zimową Szkołę Mechaniki Górotworu i Geoinżynierii 2023 oraz za aktywny udział w programie wydarzenia. Dzięki Państwa obecności oraz wiedzy, której się podzieliliście, udało się stworzyć wyjątkową atmosferę, sprzyjającą wymianie doświadczeń oraz nawiązaniu nowych kontaktów w branży geotechnicznej i budownictwie. Mamy nadzieję, że spotkamy się z Państwem ponownie na kolejnych edycjach Szkoły.