Klastry obsługiwane przez CIB

Our Classes

Makroklaster Technologie w Bezpieczeństwie Publicznym

Od 2022 roku zarządzamy Makroklastrem Technologie w Bezpieczeństwie Publicznym, przedsięwzięciem zainicjowanym przez władze Wrocławia, regionu Dolnego Śląska, Politechniki Wrocławskiej i Zachodniej Izby Gospodarczej.

Działalność Makroklastra koncentruje się w grupach roboczych odpowiadającym współczesnym wyzwaniom gospodarczym i technologicznym związanym ze wzrostem liczby zagrożeń i nowymi ich rodzajami:

  • Bezpieczeństwo energetyczne,
  • Bezpieczeństwo informatyczne (cyberbezpieczeństwo),
  • Bezpieczeństwo środowiska naturalnego,
  • Bezpieczeństwo społeczne,
  • Bezpieczeństwo techniczno-infrastrukturalne.


Głównym celem funkcjonowania Makroklastra jest identyfikowanie obszarów i potrzeb Bezpieczeństwa Publicznego, które wymagają rozwoju technologicznego
. Konsekwencją jest inicjowanie, aplikowanie i realizacja wspólnych projektów badawczych, rozwojowych, wdrożeniowych i edukacyjnych, przy aktywnym udziale członków Makroklastra, zainteresowanych wytworzeniem i wdrożeniem innowacji w obszarze Bezpieczeństwa Publicznego. Pozwoli to na efektywne współdziałanie partnerów Makroklastra, co w konsekwencji będzie prowadziło do opracowywania nowoczesnych, bardziej sprawnych i ekonomicznie uzasadnionych technologii, mających zastosowanie w Bezpieczeństwie Publicznym.

Our Classes

Klaster ICT​

Klaster Wspólnota Wiedzy i Innowacji w Zakresie Technik Informacyjnych i Komunikacyjnych (Klaster ICT) to aktywna platforma współpracy polskich i europejskich innowacyjnych firm z branży ICT, instytucji korzystających z technologii informatycznych, wyższych uczelni, specjalistycznych szkół teleinformatycznych i władz regionalnych. Zrzesza blisko 80 Partnerów – 6 wyższych uczelni, 2 szkoły, 1 szpital, 2 instytucje samorządowe, 8 instytucji otoczenia biznesu i 60 firm.

Klaster został powołany w celu zintensyfikowania kontaktów pomiędzy członkami klastra, wymiany doświadczeń oraz współpracy ukierunkowanej na rozwój technologii informacyjno-telekomunikacyjnych.

Zadania Klastra ICT bezpośrednio wiążą się z rozwojem społeczeństwa informacyjnego Polski i Europy.

Współpraca partnerów w ramach Klastra koncentruje się przede wszystkim na zadaniach służących zwiększeniu konkurencyjności firm z branży IT i gospodarki europejskiej oraz synergicznemu rozwojowi trzech elementów „triady wiedzy” – tzn. badań naukowych, wdrożeń dla innowacyjnego przemysłu i kształcenia.

Our Classes

Wałbrzyski Klaster Energetyczny

Politechnika Wrocławska jest jednym z partnerów Wałbrzyskiego klastra energetycznego, porozumienia zawarte pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego, jednostkami badawczo-naukowymi, przedsiębiorcami i instytucjami wspierającymi rozwój odnawialnych źródeł energii i propagującymi idee ochrony środowiska.

Celem strategicznym Wałbrzyskiego Klastra Energetycznego jest budowa samowystarczalnego energetycznie obszaru i gospodarki efektywnie korzystającej z wysokosprawnych źródeł wytwórczych pracujących w oparciu o lokalne zasoby odnawialnych źródeł energii, a także ograniczenie emisji gazów cieplarnianych.

Obecnie Wałbrzyski Klaster Energetyczny tworzy 17 podmiotów, w tym: 5 gmin, 8 spółek prawa handlowego, 1 jednostka naukowo-badawcza (PWr), 1 osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, 1 instytucja kultury oraz koordynator.

Skuteczność klastra została doceniona przez Rząd RP – Wałbrzyski Klaster Energetyczny przystąpił do drugiej edycji konkursu certyfikacji klastrów energii i jako jeden z 6 klastrów (z 84 biorących udział w konkursie), otrzymał certyfikat z wyróżnieniem.

Politechnika Wrocławska umożliwia swoim badaczom różnorakie formy współpracy z biznesem o zmiennym typie formalizacji, a jej wyspecjalizowane jednostki koordynują prace na wszystkich etapach – od pomysłu do komercjalizacji i wdrożenia. Do zadań Centrum Innowacji i Biznesu należy wsparcie merytoryczne i proceduralne zarówno badaczy, poszukujących możliwości rozpropagowania swoich wynalazków, jak i firm poszukujących konkretnych rozwiązań naukowych dla swojej działalności.

Znacznym ułatwieniem tych zadań, że Politechnika Wrocławska jako całość, szeroko angażuje się w różnych formach współpracy z otoczeniem gospodarczym. Tymi formami mogą być:

Klastry – porozumienia podmiotów skoncentrowanych w obrębie danego obszaru geograficznego i konkretnego sektora (lub pokrewnych sektorów). Przedsiębiorstwa konkurują ze sobą, ale też poprzez podobne cele mogą rozwijać się szybciej, niż gdyby nie współpracowały. Zachodzi efekt synergii, przedsiębiorstwom łatwiej jest wprowadzać innowacje i wymieniać się know-how, dzięki świadomości funkcjonowania w sprzyjającym otoczeniu. Zaletą klastra jest jego elastyczność – mogą należeć do niego nie tylko przedsiębiorstwa, ale też instytucje publiczne, samorządowe, uczelnie itp. Każdy członek klastra może wnosić do ogólnego zasobu wiedzy unikatowe elementy związane ze swoją branżą. Niski stopień formalizacji i działalność głównie w obszarze deklaracji, konferencji, wymiany wiedzy itp. sprawiają, że do klastrów może należeć nieraz kilkadziesiąt podmiotów.

Konsorcjum – forma zorganizowania części lub całości podmiotów tworzących klaster, powołana w określonym celu, na przykład przystąpienia do przetargu. Członkowie konsorcjum wspólnie wysyłają zgłoszenie, wspólnie wykonują zamówione zlecenia i wspólnie ponoszą odpowiedzialność, ale powinni też wybrać spośród siebie lidera, który będzie pełnomocnikiem konsorcjum reprezentującym je w kontaktach z organizatorem przetargu i w jego imieniu upoważniony do podpisywania umów.

Spółki celowe, spółki spin-off – Na Politechnice Wrocławskiej spółką celowa, powołana w celu komercjalizacji pośredniej wyników prac B+R powstałych na naszej Uczelni. Oznacza to nabywanie akcji lub udziałów spółek spin-off po to, by wdrożyć (a przynajmniej – przygotować do wdrożenia) wyniki badań naukowych, wyniki prac rozwojowych lub związane z tymi wynikami know-how. W praktyce komercjalizacja pośrednia polega na tym, że uczelnia wnosi wkład pieniężny lub dokonuje aportu własności intelektualnej do spółki (już istniejącej lub tworzonej), w zamian obejmując w niej udziały lub akcje. Spółką celową PWr jest Instytut Transferu Technologii Sp. z o.o., a spółki spin-off, w które inwestuje reprezentują szeroką gamę specjalizacji, m. in. agrotechnika, automatyka, tworzywa sztuczne czy diagnostyka medyczna.