Szanse i wyzwania dla miast w 2023 r. XVI edycja Smart City Forum już w maju!

31 maja i 1 czerwca 2023 r. w The Bridge Wroclaw MGallery Hotel Collection odbędzie się XVI Smart City Forum. Wydarzenie dwa razy do roku gromadzi włodarzy miast, specjalistów administracji samorządowej oraz prezesów i kadrę zarządzającą firm działających w obszarze smart city, którzy spotykają się, aby podsumować aktualne strategie, działania i trendy w funkcjonowaniu i rozwoju inteligentnych miast. Centrum Innowacji i Biznesu PWr objęło Patronat Honorowy nad XVI Smart City Forum.

Rozpoczęcie najbliżej edycji Smart City Forum stanowić będzie Szczyt Włodarzy Miast – debata poświęcona najważniejszym wyzwaniom stojącym przed miastami w 2023 r. Prelegenci porozmawiają m.in. o sytuacji gospodarczej z perspektywy samorządów, ekonomii współdzielenia oraz przeciwdziałaniach zadłużeniu i nierówności regionalnej. Ważnym tematem będzie także współpraca w kontekście realizacji koncepcji smart city. Eksperci poruszą zagadnienia związane z modelami współpracy z biznesem stosowane w inteligentnych miastach, budowanie strategii smart city, współpracy samorządu i organizacji pozarządowych w zakresie tworzenia polityk publicznych oraz o  pozanormatywnym pozyskiwaniu środków dla samorządów. 

Przedmiotem kolejnej debaty będzie Open Data, będąca paliwem do rozwoju nowoczesnych miast. Omówione zostaną takie tematy jak m.in.

  • analiza danych miejskich
  • tworzenia nowych usług i aplikacji na bazie danych
  • zastosowanie AI w mieście
  • edukacja w zakresie zagrożeń i samoświadomość samorządów

Podczas debaty Eko miasto i smart środowisko pojawią się zagadnienia dotyczące trendów technologicznych dla green cities, potencjału otwartych danych i ich zastosowania w eko mieście, finansowania zielonej transformacji oraz smart buildingu, w tym reurbanizacja architektury i termomodernizacja. 

Dzień drugi wyłoni tematy związane z transformacją energetyczną miast smart. Eksperci pochylą się m.in. nad kwestią efektów ekonomicznych i energetycznych kryzysu energetycznego, optymalizacji układów pomiarowych, neutralności klimatycznej miast do 2050 r. w ramach realizacji Europejskiego Zielonego Ładu, strategii oszczędności na przyszłość i przyspieszenia budowy OZE. Nie zabraknie komentarza na temat monitoringu i analityki wody w mieście oraz zarządzania gospodarką wodną.

Następnie akcent zostanie przeniesiony na małe miasta i gminy. Prelegenci przeanalizują tematy z zakresu Smart City 4.0, adaptacji smart rozwiązań i generowania oszczędności w mniejszych gminach, model otwartych innowacji, inwestycje w rozwój infrastruktury teleinformatycznej oraz inteligentne rolnictwo. Rozważone zostaną również zagadnienia związane z przyszłością transportu – ekologiczne formy transportu, digital twin i IoT w transporcie, wyzwania związane z inwestycjami w infrastrukturę ładowania pojazdów, wykorzystanie wodoru w transporcie, smart parking i mobilne płatności. Zwieńczeniem wydarzenia będzie debata Cyfrowy obywatel – człowiek w mieście, podczas której omówione zostaną kwestie dotyczące bezpieczeństwa płatności dla seniorów i dzieci, budżetów partycypacyjnych, roli Urban-labów i inkubatorów przedsiębiorczości miejskiej oraz opieki zdrowotnej i senioralnej.

Smart City Forum tworzy przestrzeń do wymiany opinii i doświadczeń między przedstawicielami samorządów, biznesu i środowisk akademickich. Wydarzenie skierowane jest do wszystkich osób zainteresowanych tematyką miast inteligentnych w Polsce i na świecie.

Kongres jest realizowany w ramach działalności MMC Polska organizującej prestiżowe kongresy, konferencje, warsztaty i szkolenia biznesowe dedykowane kadrze menedżerskiej oraz zarządom firm. Patronem Honorowym wydarzenia jest Centrum Innowacji i Biznesu Politechniki Wrocławskiej. Więcej na www.mmcpolska.pl.

Praga sercem zielonych innowacji – Politechnika Wrocławska liderem transformacji energetycznej

W dniach 1–3 kwietnia 2025 roku Praga stała się miejscem międzynarodowego spotkania liderów transformacji energetycznej i rewitalizacji regionów pokopalnianych. Politechnika Wrocławska odegrała w tym wydarzeniu kluczową rolę jako lider i partner dwóch strategicznych projektów: GrEnMine oraz MiDSafe. Zielona energia i bezpieczeństwo regionów pokopalnianych Dwa europejskie projekty – GrEnMine i MiDSafe

Czytaj więcej »

Innowacje dla przyszłości – wspieramy rozwój kompetencji w regionie!

Politechnika Wrocławska aktywnie wspiera Gminę Wałbrzych w realizacji projektu Branżowego Centrum Umiejętności w dziedzinie mechatroniki (BCU), powstającego przy Zespole Szkół nr 5 im. Maksymiliana Tytusa Hubera. Centrum Innowacji i Biznesu PWr (CIB PWr) pełni kluczową rolę w zarządzaniu tym przedsięwzięciem, łącząc edukację z praktyką i odpowiadając na potrzeby nowoczesnego rynku

Czytaj więcej »

Future Technologies Across Borders

Politechnika Wrocławska, MERGE/TU Chemnitz wraz z Circular Saxony i DOPAK zapraszają na międzynarodową, technologiczną konferencję „Future Technologies Across Borders” (10-11 kwietnia). Konferencja ma na celu przedstawienie wybranych osiągnięć naukowych Polski i Niemiec, które mogą przyczynić się do rozwiązania kluczowych wyzwań współczesności, a także dyskusja nad wdrożeniem podobnych rozwiązań w przemyśle

Czytaj więcej »

Ostatnia szansa na zapis! 46. Zimowa Szkoła Mechaniki Górotworu i Geoinżynierii

Zbliża się 46. edycja Zimowej Szkoły Mechaniki Górotworu i Geoinżynierii! To wyjątkowe wydarzenie, stanowiące platformę wymiany doświadczeń oraz prezentacji najnowszych osiągnięć w dziedzinach geotechniki i geomechaniki. Kiedy? 10-13 marca 2025 r.Gdzie? Szklarska Poręba, Platinum Mountain Hotel & SPA Interdyscyplinarne podejście i innowacyjne tematy Konferencja skupi się na kluczowych zagadnieniach współczesnej

Czytaj więcej »

Szanse i wyzwania dla miast w 2023 r. XVI edycja Smart City Forum już w maju!