Politechnika Wrocławska (PWr) we współpracy z Instytutem Badań Edukacyjnych (IBE) wdraża nową, innowacyjną metodę poświadczania kompetencji – mikropoświadczenia. Projekt ten jest częścią szerokiej inicjatywy „Mikropoświadczenia – pilotaż nowego rozwiązania wspierającego uczenie się przez całe życie”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS).
Czym są Mikropoświadczenia?
Mikropoświadczenia to nowoczesne narzędzie edukacyjne, które umożliwia cyfrowe poświadczanie zdobytych kompetencji, umiejętności i osiągnięć. Dzięki wykorzystaniu Aplikacji Odznaka+, użytkownicy mogą zbierać cyfrowe odznaki, które dokumentują ich postępy w nauce, uczestnictwo w wydarzeniach oraz inne ważne osiągnięcia edukacyjne.
Aplikacja Odznaka+ to internetowa platforma, która umożliwia wydawanie, gromadzenie, przechowywanie i udostępnianie cyfrowych odznak. Jest dostępna zarówno przez stronę internetową, jak i w formie aplikacji mobilnej, co czyni ją łatwo dostępną dla wszystkich użytkowników.
Cel Mikropoświadczeń
Projekt mikropoświadczeń ma na celu:
- Umożliwienie ciągłego rozwoju kompetencji: Zapewnienie narzędzi do nabywania i aktualizacji wiedzy oraz umiejętności niezbędnych na zmieniającym się rynku pracy.
- Wsparcie organizatorów edukacji: Pomoc instytucjom edukacyjnym w podnoszeniu jakości, przejrzystości, dostępności i elastyczności oferty edukacyjnej.
- Indywidualne ścieżki kariery: Umożliwienie tworzenia spersonalizowanych ścieżek uczenia się i kariery zawodowej, dostosowanych do indywidualnych potrzeb i celów.
Lider projektu Michał Nowakowski zaznacza: “Mikropoświadczenia to nie tylko nadzieja dla edukacji, lecz także szansa dla wszystkich uczestników rynku pracy, z różnym doświadczeniem i w każdym wieku. Coraz szybciej zmieniający się świat wymaga ciągłego podnoszenia kwalifikacji. Naprzeciw temu wychodzi widoczny od kilku lat w Europie trend potwierdzania różnych, niewielkich nawet umiejętności, właśnie w formie mikropoświadczeń. W Instytucie Badań Edukacyjnych opracowujemy standardy mikropoświadczeń, stworzyliśmy też pierwszą w Polsce aplikację służącą do wydawania, gromadzenia, przechowywania i udostępniania mikropoświadczeń oraz odznak cyfrowych Odznaka+. Ogromnie się cieszymy, że Politechnika Wrocławska dołącza do grona podmiotów biorących udział w pilotażowym opracowywaniu i wdrażaniu mikropoświadczeń”.
Wdrożenie mikropoświadczeń na Politechnice Wrocławskiej to ważny krok w kierunku nowoczesnej edukacji. Dzięki współpracy z Instytutem Badań Edukacyjnych oraz wsparciu Unii Europejskiej, uczelnia może zaoferować swoim studentom i pracownikom nowoczesne narzędzie, które przyczyni się do podniesienia jakości kształcenia oraz lepszego przygotowania do wyzwań współczesnego rynku pracy.