Politechnika Wrocławska i Grupa Romgos: innowacyjna współpraca na rzecz rozwoju technologii wodorowych i OZE

17 października 2024 roku Politechnika Wrocławska oraz Grupa Romgos podpisały strategiczną umowę o współpracy, której celem jest połączenie sił nauki i biznesu w zakresie wdrażania innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Współpraca obejmuje szeroki wachlarz działań, od badań podstawowych po zaawansowane projekty wdrożeniowe, skupiając się na sektorze energetyki, ze szczególnym naciskiem na wodór oraz odnawialne źródła energii (OZE).

Umowę o współpracy z ramienia firmy Romgos podpisał Pan Miszel Gwiazdowski – Prezes Zarządu Grupy Romgos, natomiast ze strony Politechniki Wrocławskiej Pan Prof. dr hab. inż. Piotr Młynarz – Prorektor ds. Organizacji i Infrastruktury PWr.

Główne obszary współpracy to:

  1. Badania i rozwój technologii energetycznych – wspólne prace nad systemami energetycznymi opartymi na wodorze, magazynowaniem energii oraz integracją OZE, takimi jak farmy fotowoltaiczne i wiatrowe.
  2. Wspólne pozyskiwanie środków – aktywne działania mające na celu zdobywanie finansowania na badania naukowe i projekty wdrożeniowe z krajowych i międzynarodowych programów wsparcia innowacji.
  3. Komercjalizacja wyników badań – wspólna praca nad wdrażaniem do przemysłu rozwiązań opracowanych w ramach projektów badawczych, z naciskiem na zrównoważony rozwój i technologie niskoemisyjne.
  4. Działania edukacyjne – współpraca w zakresie dydaktyki, w tym organizacja wspólnych szkoleń, praktyk oraz programów stażowych dla studentów i młodych naukowców.
  5. Promocja innowacji – wspólna obecność na targach, wystawach i konferencjach, które umożliwią prezentację wyników współpracy i budowanie sieci kontaktów biznesowych.

Grupa Romgos, dzięki swojemu bogatemu doświadczeniu w branży budowlanej i energetycznej, będzie stanowiła kluczowego partnera w realizacji tych ambitnych projektów. Zespół naukowców Politechniki Wrocławskiej wniesie zaawansowaną wiedzę technologiczną oraz potencjał badawczo-rozwojowy, co stworzy wyjątkową platformę do komercjalizacji innowacyjnych rozwiązań.

Koordynatorem współpracy ze strony uczelni jest dr hab. inż. Damian Derlukiewicz, profesor uczelni i zastępca dyrektora Centrum Innowacji i Biznesu. Pierwsze projekty, w tym rozwój instalacji wodorowych, mają na celu dostosowanie polskiego sektora energetycznego do wymogów nowoczesnej, niskoemisyjnej gospodarki.

Cyberbezpieczeństwo – spotkanie grupy roboczej Makroklastra

W dniu 12 maja br. odbyło się kolejne spotkanie Makroklastra. Tym razem rozmawialiśmy o problematyce związanej z cyberbezpieczeństwem. Ten szybko zmieniający się obszar, zarówno w zakresie legislacyjnym jak i technologicznym, jest bardzo istotny zarówno dla jednostek administracji publicznej, jednostek medycznych, czy operatorów infrastruktury krytycznej. Rozmawialiśmy m.in. o zmianach w przepisach

Czytaj więcej »
gielda problemow medycznych plakat edycja 6

Giełda Problemów Medycznych – Warsztaty na Politechnice Wrocławskiej #6

Szósta edycja seminarium dla naukowców z Politechniki Wrocławskiej i lekarzy z wrocławskich szpitali. „Giełda Problemów Medycznych” to cykl spotkań, które mają na celu prezentację aktualnych i istotnych zagadnień medycznych, będących przedmiotem zainteresowania środowiska medycznego. HealthTech Synergy Hub, centrum na Politechnice Wrocławskiej, wraz z Centrum Innowacji i Biznesu, zaprasza lekarzy i

Czytaj więcej »
Technologie dla Biznesu - CIB PWr

Technologie dla Biznesu – jak rozwijać się dzięki technice i nauce

Politechnika Wrocławska, Centrum Innowacji i Biznesu oraz PKO Bank Polski zapraszają na konferencję Technologie dla Biznesu. Start 10 czerwca 2025 roku o godzinie 10.00 we Wrocławskim Centrum Kongresowym (ul. Wystawowa 1). „Technologie dla Biznesu” to konferencja o zrównoważonym biznesie i ekologicznych technologiach dla biznesu. Wydarzenie to połączy światy: akademicki, technologii

Czytaj więcej »
Konkurs na projekt gmachu Centrum HealthTech Synergy Hub rozstrzygnięty - CIB - header

Konkurs na projekt gmachu Centrum HealthTech Synergy Hub rozstrzygnięty

W ubiegłą środę (30 kwietnia br.) rozstrzygnięty został konkurs na projekt architektoniczny Centrum Technologii Medycznych HealthTech Synergy Hub. Na konkurs na projekt architektoniczny nowego gmachu, który stanie przy skrzyżowaniu ul. Smoluchowskiego i Wybrzeża Wyspiańskiego, zgłoszono 28 projektów. Z finałowej piątki sąd konkursowy pierwszą nagrodę przyznał projektowi przygotowanemu przez firmę Vaillo

Czytaj więcej »

Politechnika Wrocławska i Grupa Romgos: innowacyjna współpraca na rzecz rozwoju technologii wodorowych i OZE