nadchodzące wydarzenia
7-8 października 2025 roku
Wrocław
Kongres CyberTrust 2025

Kongres CyberTrust 2025, który odbędzie się 7-8 października na Politechnice Wrocławskiej, to kluczowe wydarzenie w świecie cyberbezpieczeństwa. Jego celem jest stworzenie platformy wymiany wiedzy, doświadczeń i najlepszych praktyk w zakresie ochrony cyfrowych zasobów. Uczestnicy będą mieli okazję zgłębić najnowsze wyzwania, technologie i strategie związane z cyberbezpieczeństwem, a także porozmawiać o przyszłości ochrony danych, sztucznej inteligencji oraz zarządzania ryzykiem w dynamicznie rozwijającym się cyfrowym świecie. Kongres to wyjątkowa okazja do nawiązania wartościowych kontaktów, rozwoju kompetencji oraz współpracy między sektorem publicznym, prywatnym i akademickim.
300+
uczestników wydarzenia
3
sesje tematyczne
konferencja międzynarodowa
zaproszeni prelegencji i goście z całego świata
Patronat Ministra Zdrowia
wydarzenie organizowane pod patronatem Ministra Zdrowia


13-15 października 2025 roku
Wrocław
HealthTech Synergy Hub Congress 2025

Przyszłość Badań dla Medycyny. Kongres Health Tech Synergy Hub to wydarzenie skupiające się na najnowszych innowacjach w medycynie oraz przełomowych technologiach medycznych. Konferencja ta stanowi platformę, na której eksperci, badacze i praktycy medyczni dzielą się wiedzą, prezentując najnowsze osiągnięcia kształtujące przyszłość opieki zdrowotnej. Dołącz do nas, aby odkryć innowacyjne rozwiązania, które przyczynią się do postępu w dziedzinie medycyny, a także poznać kluczowe technologie zmieniające oblicze opieki zdrowotnej. To pierwsza edycja konferencji organizowana przez Politechnikę Wrocławską we współpracy ze szpitalami, jednostkami opieki zdrowotnej oraz firmami medycznymi.
200+
uczestników wydarzenia
5
sesji tematycznych
konferencja międzynarodowa
zaproszeni prelegencji i goście z całego świata
Patronat Ministra Zdrowia
wydarzenie organizowane pod patronatem Ministra Zdrowia


zrealizowane wydarzenia
10-13 marca 2025 roku
Szklarska Poręba
46. Zimowa Szkoła Mechaniki Górotworu i Geoinżynierii

Zimowa Szkoła Mechaniki Górotworu i Geoinżynierii to wydarzenie, które po raz 46. stało się platformą do dyskusji na temat najnowszych osiągnięć i wyzwań w dziedzinach geotechniki i geomechaniki. W trakcie obrad uczestnicy omawiali kluczowe zagadnienia, takie jak współczesne problemy budownictwa komunikacyjnego, budowle hydrotechniczne oraz innowacyjne rozwiązania inżynierskie, w tym hybrydowe i nietypowe podejścia w budownictwie i górnictwie. Gościem specjalnym wydarzenia była Wojewoda Dolnośląska, Anna Żabska oraz przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
Konferencja to także doskonała okazja do spotkania przedstawicieli świata nauki i praktyki, którzy wymieniają się doświadczeniami i pomysłami w zakresie mechaniki górotworu i geoinżynierii.
100+
uczestników wydarzenia
4
dni
udział Wojewody dolnośląskiego
w wydarzeniu udział wzięła Wojewoda Dolnośląski, Anna Żabska
Patronat GDDKiA
wydarzenie organizowane pod patronatem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad



12-14 stycznia 2025
Wrocław
German-Polish School on Mathematics and Mechanics 2025

German-Polish School on Mathematics and Mechanics (GPSon2M) to inicjatywa mająca na celu prezentację i nauczanie młodych badaczy najnowszych metod obliczeniowych, analizy wyników pomiarów laboratoryjnych oraz modelowania matematycznego, które są kluczowe w rozwiązywaniu współczesnych wyzwań naukowych i inżynierskich. Pierwsza edycja szkoły zorganizowana została przez Centrum Innowacji i Biznesu Politechniki Wrocławskiej (CIB PWr), we współpracy z Politechniką Poznańską oraz Polską Sekcją GAMM – Gesellschaft für Angewandte Mathematik und Mechanik.
Patronat nad szkołą objęli Rektorzy Politechniki Wrocławskiej, Politechniki Poznańskiej, Technische Universität Dresden oraz Prezydent GAMM.
Szkoła GPSon2M to doskonała okazja dla młodych naukowców do zapoznania się z nowoczesnymi technikami obliczeniowymi i matematycznymi, a także do rozwijania umiejętności w zakresie sztucznej inteligencji i metod numerycznych. Wykłady oraz warsztaty są prowadzone przez wybitnych specjalistów z Polski i Niemiec.
80+
uczestników wydarzenia
3
dni
Współpraca Polsko-Niemiecka
w wydarzeniu udział wzięli naukowcy z polski i niemiec
Patronat GAMM
patronat nad wydarzeniem objął Prezydent GAMM - Gesellschaft für Angewandte Mathematik und Mechanik



21 października 2024
Wrocław
Konferencja naukowa VERGOconnect 2024

Konferencja Naukowa VERGOconnect na rzecz zrównoważonego rozwoju i poprawy jakości życia mieszkańców Wrocławia.
VERGOconnect to konferencja organizowana przez Politechnikę Wrocławską, Stowarzyszenie VERGOcity oraz Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, której celem jest analiza i promocja zrównoważonego rozwoju Wrocławia. Wydarzenie skupia się na kluczowych obszarach, takich jak infrastruktura, gospodarka odpadami i system mieszkaniowy.
Podczas konferencji uczestnicy mieli okazję zapoznać się z praktycznymi rozwiązaniami wyzwań urbanistycznych, ekologicznych i społecznych. Konferencja miała również wymierne efekty.Zostały podjęte konkretne działania, takie jak powołanie zespołu ds. zintegrowanego systemu komunikacji czy rozmowy z rządem o wdrożeniu Społecznego Systemu Mieszkaniowego „Start Na Swoim”.
Konferencja stanowi platformę dla ekspertów, decydentów i praktyków z różnych dziedzin, dążących do budowy zrównoważonej przyszłości Wrocławia.
300+
uczestników wydarzenia
Udział Prezydenta Wrocławia
W wydarzeniu wziął udział Wiceprezydent Wrocławia, Jakub Mazur
powołania zespołu miejskiego ds. budowy metra
podczas wydarzenia nastąpiło uroczyste powołania Interdyscyplinarnego zespołu do prac nad planowaniem budowy metra wraz ze zintegrowanym systemem publicznego transportu zbiorowego we Wrocławiu.
Złożenie interpelacji w sprawie norm opadowych
podczas wydarzenia nastąpiło oficjalne podpisanie interpelacji w sprawie norm opadów deszczowych prof. Bartosza Kaźmierczaka z PWr



7-8 października 2024
Wrocław
Kongres CyberTrust 2024

Wydarzenie, które zgromadziło czołowych specjalistów i ekspertów z branży cyberbezpieczeństwa, po raz kolejny okazało się doskonałą platformą do wymiany wiedzy i doświadczeń. Innowacyjność i wysoki poziom merytoryczny sprawiły, że tegoroczna edycja kongresu podniosła poprzeczkę dla przyszłych spotkań tego typu.
Kongres CyberTrust 2024 poświęcony był nie tylko analizie aktualnych zagrożeń w cyfrowym świecie, ale również przyszłościowym technologiom. Szczególną uwagę poświęcono zagadnieniom związanym z sztuczną inteligencją, cyfrową tożsamością, czy wyzwaniom wynikającym z nowej dyrektywy NIS2. Dzięki różnorodnym ścieżkom tematycznym uczestnicy mieli możliwość zgłębienia tematów związanych z praktycznym zastosowaniem cyberbezpieczeństwa w sektorach finansowym, administracji publicznej i telekomunikacyjnym.
Kongres CyberTrust 2024 był nie tylko spotkaniem ekspertów, ale również miejscem, gdzie mogli połączyć siły przedstawiciele biznesu, administracji publicznej i nauki, by wspólnie budować bezpieczniejszą cyfrową rzeczywistość. Wysoki poziom merytoryczny, zaangażowanie prelegentów i uczestników oraz innowacyjność zaprezentowanych rozwiązań podkreślają rangę tego wydarzenia w polskim kalendarzu konferencji poświęconym cyberbezpieczeństwu.
300+
uczestników wydarzenia
Bezpieczna przyszłość miast
kongres kształtuje strategie ochrony cyfrowej infrastruktury miejskiej i poprawia bezpieczeństwo mieszkańców
Wysoki poziom merytoryczny i innowacje
prezentowane rozwiązania odpowiadają na wyzwania NIS2, AI i cyfrowej tożsamości w sektorze publicznym
Spotkanie liderów cyber-bezpieczeństwa
eksperci, naukowcy i spółki miejskie wspólnie analizują zagrożenia i innowacyjne technologie


16-18 września 2024
Wrocław
43rd Solid Mechanics Conference 2024

Konferencje Mechaniki Ciał Stałych (SolMech) to cykliczne międzynarodowe wydarzenia, organizowane co dwa lata przez Instytut Podstawowych Problemów Techniki Polskiej Akademii Nauk (IPPT PAN) od 1953 roku.
Konferencje stanowią platformę do spotkań badaczy z całego świata, oferując forum wymiany pomysłów i spostrzeżeń na temat najnowszego stanu wiedzy w dziedzinie mechaniki ciał stałych.
43. edycja konferencji została zorganizowana we współpracy z Politechniką Wrocławską i odbyła się na terenie uczelni. Konferencje SolMech utrzymują wysokie standardy naukowe, obejmując sesje tematyczne poświęcone różnym aspektom mechaniki ciał stałych. W programie znajdują się również wykłady plenarnych prelegentów oraz wykłady zaproszonych ekspertów, którzy są uznawanymi, międzynarodowymi autorytetami w tej dziedzinie.
200+
uczestników wydarzenia
15
ścieżek tematycznych
5
dni
konferencja ogólnoświatowa
uczestnicy m.in. z Algierii, Armenii, Australii, Austrii, Belgii, Brazylii, Kanady, Chin, Czech, Finlandii, Francji, Gruzji, Niemiec, Węgier, Indii, Iranu, Izraela, Włoch, Japonii, Litwy, Luksemburga, Nowej Zelandii, Polski, Singapuru, Słowenii, Hiszpanii, Turcji i Stanów Zjednoczonych



11 czerwca 2024
Wrocław
Technologie dla Biznesu 2024

Konferencja poświęcona zrównoważonemu rozwojowi w biznesie oraz ekologicznym technologiom dla przedsiębiorstw. Wydarzenie gromadzi ekspertów oraz liderów branży, którzy dzielą się doświadczeniami i najlepszymi praktykami z zakresu wdrażania innowacyjnych rozwiązań wspierających zrównoważony rozwój.
Tematyka konferencji obejmuje aktualne trendy oraz technologie, które przyczyniają się do ochrony środowiska i wspierają efektywność biznesową. Jest to również platforma do wymiany wiedzy i nawiązywania kontaktów biznesowych, które sprzyjają dalszemu rozwojowi zrównoważonego biznesu.
300+
uczestników wydarzenia
7
ścieżek tematycznych
biznes
szeroki udział mikro, małych i średnich przedsiębiorstw
strefa expo
strefa wystawiennicza dla start-upów oraz kół naukowych



2023 - obecnie
Wrocław
Giełda Problemów Medycznych PWr
Giełda Problemów Medycznych to cykliczne wydarzenie, które od 2023 roku stanowi kluczową platformę współpracy między naukowcami Politechniki Wrocławskiej a lekarzami z wiodących szpitali Dolnego Śląska. Zainicjowana 10 listopada 2023 roku, pierwsza edycja zgromadziła ekspertów z różnych dziedzin medycyny i inżynierii, otwierając przestrzeń do wymiany wiedzy, identyfikacji wyzwań klinicznych oraz rozwoju innowacyjnych projektów badawczych i technologii medycznych.
Od tego czasu wydarzenie na stałe wpisało się w kalendarz Centrum Innowacji i Biznesu Politechniki Wrocławskiej, odbywając się regularnie co kwartał. Organizatorem spotkań jest HealthTech Synergy Hub we współpracy z CIB PWr, a ich tematyka obejmuje szeroki zakres zagadnień – od nowoczesnych metod diagnostycznych i translacyjnej farmakologii, przez onkologię i medycynę 3P, po technologie wspierające terapię i rehabilitację.
Każda edycja Giełdy to nie tylko inspirujące prezentacje ekspertów, ale również sesje networkingowe, które umożliwiają lekarzom i naukowcom nawiązywanie nowych kontaktów oraz inicjowanie wspólnych projektów badawczych i wdrożeniowych. Wydarzenia odbywają się w formie hybrydowej – stacjonarnie na kampusie Politechniki Wrocławskiej, online oraz z możliwością późniejszego dostępu do nagrania.
1500+
łącznie uczestników wydarzenia we wszystkich edycjach (stacjonarnie i online)
7
edycji (planowane kolejne)
medycyna
liczny udział lekarzy z wiodących szpitali Dolnego Śląska
networking
możliwość nawiązania współpracy naukowej, projektowej i biznesowej



28-29 listopada 2023
Wrocław
Kongres CyberTrust 2023

Kongres CyberTrust, który odbył się w 2023 roku, był wyjątkowym wydarzeniem skupiającym ekspertów z zakresu cyberbezpieczeństwa, technologii oraz innowacji. W trakcie pierwszej edycji, uczestnicy mieli okazję zapoznać się z najnowszymi trendami w cyberbezpieczeństwie, uczestniczyć w inspirujących prelekcjach oraz panelach dyskusyjnych, a także nawiązać cenne kontakty w branży. Kongres stał się platformą wymiany doświadczeń i wiedzy, promującą innowacje oraz współpracę między sektorem publicznym, prywatnym oraz światem nauki w obszarze ochrony danych i technologii.
300+
uczestników wydarzenia
Bezpieczna przyszłość miast
kongres kształtuje strategie ochrony cyfrowej infrastruktury miejskiej i poprawia bezpieczeństwo mieszkańców
Wysoki poziom merytoryczny i innowacje
prezentowane rozwiązania odpowiadają na wyzwania NIS2, AI i cyfrowej tożsamości w sektorze publicznym
Spotkanie liderów cyber-bezpieczeństwa
eksperci, naukowcy i spółki miejskie wspólnie analizują zagrożenia i innowacyjne technologie


20-23 marca 2023
Karpacz
XLIV Zimowa Szkoła Mechaniki Górotworu i Geoinżynierii 2023
W styczniu 2023 roku w Karpaczu odbyła się XLIV Zimowa Szkoła Mechaniki Górotworu i Geoinżynierii, organizowana przez Centrum Innowacji i Biznesu PWr, Politechnikę Wrocławską, Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie oraz KGHM CUPRUM. Wydarzenie zgromadziło specjalistów z zakresu budownictwa podziemnego, geoinżynierii i górnictwa, tworząc platformę do intensywnej wymiany wiedzy i doświadczeń.
Program konferencji obejmował sześć sesji tematycznych, koncentrujących się na kluczowych zagadnieniach: budowie tuneli (w tym tunelu pod Świną i obiektu TS-26 na S3), wykorzystaniu technologii TBM i NATM, aktualnych wyzwaniach górnictwa, interdyscyplinarnych aspektach inżynierii geotechnicznej oraz budowlach hydrotechnicznych i projektowaniu zbiorników przeciwpowodziowych.
Głównym celem Szkoły była integracja środowiska naukowo-badawczego i przemysłu oraz promocja nowoczesnych rozwiązań w mechanice górotworu i geoinżynierii.
100+
uczestników wydarzenia
4
dni
Ekspercka wiedza
spotkanie czołowych specjalistów z budownictwa podziemnego i geoinżynierii
Integracja nauki i przemysłu
współpraca akademików i praktyków dla rozwoju branży



17-19 kwietnia 2023
Krzyżowa
3rd Bridge Conference 2023

Bridge Conference to jedno z najważniejszych wydarzeń naukowo-biznesowych, skupiających przedstawicieli akademickich i biznesowych z Polski i Niemiec. Konferencja stanowi platformę do wymiany wiedzy, doświadczeń oraz prezentacji najnowszych osiągnięć naukowych i przemysłowych. Trzecia edycja wydarzenia odbyła się w Krzyżowej, miejscu, które przeszło do historii jako miejsce pojednania polsko-niemieckiego.
Celem konferencji było przedstawienie wybranych osiągnięć naukowych z Polski i Niemiec, które mogą przyczynić się do rozwiązania kluczowych wyzwań stojących przed społeczeństwami oraz możliwości wdrożenia ich w przemyśle, zwłaszcza w Niemczech i Polsce. Konferencja skupiona była na kilku głównych tematach, takich jak energetyka, medycyna, przemysł 4.0, transport, sztuczna inteligencja czy materiały i technologie. Są to kwestie, które mają kluczowe znaczenie dla przyszłości obu krajów.
Drugiego dnia obyły się prezentacje naukowe oraz sesje networkingowe. Konferencja skupiła się na czterech głównych blokach tematycznych: Transformacja energetyczna i gospodarka obiegu zamkniętego, Mikro i nanoelektronika, Ochrona zdrowia i żywność oraz Technologie w bezpieczeństwie publicznym. W czasie poszczególnych sesji wystąpienia wygłosiło łącznie 57 prelegentów. Poruszono różnorodne tematy, takie jak: energetyka, medycyna, przemysł 4.0, transport, sztuczna inteligencja czy materiały i technologie. Stanowią one ważne kwestie, które mają kluczowe znaczenie dla przyszłości i rozwoju obu krajów.
Podczas konferencji naukowcy i przedstawiciele instytutów badawczych zapoznali się z prelekcjami na temat najnowszych badań, prezentowanymi przez ekspertów. Sesje networkingowe umożliwiły wymianę doświadczeń i kontaktów między naukowcami z Polski i Niemiec. Ważnym rezultatem konferencji było zacieśnienie współpracy między Siecią Badawczą Łukasiewicz a niemieckim Instytutem Fraunhofera, obejmujące wspólne działania badawcze i projekty dotyczące technologii wodorowych, gospodarki obiegu zamkniętego i nowych materiałów.
Bridge Conference 2023 zorganizowane zostało przez Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola wraz z Politechniką Wrocławską (lider wydarzenia), Siecią Badawczą Łukasiewicz oraz partnerami z Niemiec – Technische Universität Chemnitz i Fraunhofer IWU
Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Minister Spraw Zagranicznych RP, Konsul Generalny Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu, Przewodniczący Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola, Rektor Politechniki Wrocławskiej oraz Rektor Technische Universität Chemnitz.
Swoją obecność potwierdził również Konsul Honorowy Republiki Austrii we Wrocławiu, Konsul Honorowy Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej we Wrocławiu, Konsul Honorowy Republiki Czeskiej we Wrocławiu oraz Konsul Honorowy Republiki Kazachstanu we Wrocławiu
200+
uczestników wydarzenia
3
dni
władze polski i niemiec
udział przedstawicieli władz lokalnych i centralnych z Polski i Niemiec
korpus dyplomatyczny
udział przedstawicieli korpusu dyplomatycznego




24-25 października 2022
Wrocław
Central European Technology Forum (CETEF) 2022

W dniach 24-25 października 2022 roku odbyło się Środkowoeuropejskie Forum Technologiczne CETEF, współorganizowane przez Centrum Innowacji i Biznesu. Wydarzenie zgromadziło ekspertów z 16 państw Europy Środkowej, tworząc platformę dyskusji na temat polityki rozwoju technologii kluczowych dla cyfrowej transformacji.
W Forum uczestniczyli kierownicy centrów badawczo-rozwojowych, menedżerowie odpowiedzialni za cyfrową transformację, specjaliści ds. infrastruktury technologicznej oraz przedstawiciele instytucji rządowych alokujących fundusze unijne na rozwój technologii. W gronie najważniejszych gości znaleźli się Marija Gabriel, komisarz UE ds. innowacji, oraz Peter Droell, dyrektor generalny ds. badań i innowacji Komisji Europejskiej.
Podczas Forum poruszono zagadnienia efektywnego wykorzystania funduszy unijnych i rozwoju technologii wspierających cyfrową transformację. Kluczowym elementem wydarzenia były 21 sesje tematyczne, podczas których zaprezentowano innowacyjne osiągnięcia polskich firm w zakresie automatyki przemysłowej, logistyki oraz integracji systemów cyfrowych.
300+
uczestników wydarzenia
Międzynarodowa platforma wymiany wiedzy
udział ekspertów z 16 krajów Europy Środkowej
Prestiżowi goście
udział przedstawicieli KE, w tym Mariji Gabriel i Petera Droella
21
sesji tematycznych prezentujących osiągnięcia polskich firm




11-14 maja 2022
Wrocław
X Kongres Technologii Chemicznej TeChem 2022

Centrum Innowacji i Biznesu uczestniczyło w organizacji X Kongresu Technologii Chemicznej, jaki odbył się w dniach 11-14.05.2022 w Centrum Kongresowym Politechniki Wrocławskiej.
Kongres Technologii Chemicznej zwyczajowo gromadzi szerokie rzesze przedstawicieli środowisk gospodarczych oraz akademickich. Do tej pory zorganizowano 9 Kongresów – każdy na innej Politechnice. 10 Jubileuszowy TeChem odbył się w nowej odsłonie. Po 25-latach ponownie organizatorem została Politechnika Wrocławska. Chcemy, aby Kongres nadążał za zmieniającymi się czasami oraz wykorzystywał współczesne formy komunikacji. Doceniając rolę Kongresu w integracji środowiska naukowego z otoczeniem społeczno-biznesowym, chcielibyśmy, aby był miejscem nawiązywania współpracy oraz wymiany informacji pomiędzy nauką a biznesem.
Kongres jest platformą dyskusji naukowych, uzgodnień kooperacyjnych, spotkań biznesowych i towarzyskich, a także ma na celu integrację środowiska technologicznego. Formuła Kongresu umożliwia prezentację osiągnięć naukowych i ich zastosowań praktycznych odbiorcom z sektora akademickiego i gospodarczego. Jednocześnie jest okazją do prezentacji firm branży chemicznej.
W ramach Kongresu zaplanowano wykłady plenarne, a także prezentacje ustne i sesje plakatowe w 15 sekcjach, w tym dotyczących technologii produktów podstawowych i specjalistycznych, biotechnologii, elektrochemii, recyklingu i technologii membranowych.
Podczas Kongresu odbyły się tez wydarzenia specjalne, takie jak inkubator innowacji, prezentacja oferty w obszarze usług badawczych pomiędzy nauką a biznesem, a także spotkania umawiane w celu nawiązania współpracy w obszarze B+R, koordynowane przez specjalną aplikację na smartfony.
500+
uczestników wydarzenia
Innowacyjna formuła
nowoczesne metody komunikacji, w tym dedykowana aplikacja networkingowa
Wydarzenia specjalne
Inkubator innowacji, sesje B+R i prezentacje usług badawczych
15
sekcji tematycznych obejmujących kluczowe obszary technologii chemicznej




SIR

Centrum Innowacji i Biznesu współorganizowało w dniach 13-14 czerwca 2022 międzynarodową konferencję Smart Industry Revolution. Wydarzenie, gromadzące uczestników ze świata nauki i biznesu (wśród gości znaleźli się m. in. przedstawiciele Platformy Przemysłu Przyszłości, Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Polskiego Funduszu Rozwoju, Massachusets Institute of Technology, a także znaczących przedsiębiorstw takich jaka Hugo Boss i Pratt & Whitney) poświęcone było wprowadzaniu nowoczesnych technologii do biznesu, ze szczególnym uwzględnieniem tzw. Przemysłu 4.0 – cyfrowej rewolucji przemysłowej. Przemysł 4.0 to określenie nowej filozofii zarządzania, postulującej wykorzystanie sztucznej technologii w procesach produkcji i tworzenie sieci przepływu informacji, zarówno między ludźmi jak i maszynami. Jest to więc unifikacja wirtualnej rzeczywistości i procesów technicznych, dzięki której ludzie, maszyny i systemy IT mogą automatycznie wymieniać informacje.
Konferencja adresowana była przede wszystkim do małych i średnich przedsiębiorstw, które szukają odpowiedzi, jak mogłyby skorzystać na rewolucji przemysłowej i co warto zaadaptować w swoim przedsiębiorstwie. Do realizacji tych zadań potrzebna jest świadomość nowych technologii, ale i posiadanie odpowiednich środków czy zasobów do ich wdrażania.
Zaproszeni do współpracy partnerzy od wielu lat wspierają polskie przedsiębiorstwa w poszukiwaniu nowych dróg i narzędzi rozwoju. Udział agencji rządowych pozwolił zaprezentować, na jakiego rodzaju wsparcie mogą liczyć polskie przedsiębiorstwa chcące wspiąć się na wyższy poziom innowacyjności.
CIB Workshop Innovation Day
Centrum Innowacji i Biznesu jest organizatorem warsztatów Workshop Innovation Day prowadzonych pod patronatem Prorektora ds. Współpracy z Gospodarką Politechniki Wrocławskiej prof. Dariusza Łydżby i Wiceprezesa Zarządu ds. Rozwoju KGHM Polska Miedź Adama Bugajczuka. Celem workshopu jest spotkanie przedstawicieli Uczelni oraz KGHM Polska Miedź, jednej z najważniejszych spółek w polskiej gospodarce, czołowego producenta miedzi i srebra na świecie.
Temat spotkania to innowacyjność wspólnych rozwiązań nauki i biznesu KGHM i PWr oraz efekty współpracy przemysłu i nauki. Zaproszeni goście dyskutowali o rozwiązaniach badawczych w swoich branżach. Warsztaty odbyły się w budynku GEO-3EM PWr, unikatowym na skalę europejską zespole laboratoriów nowoczesnych technologii związanych z ochroną środowiska i zrównoważonym korzystaniem z surowców naturalnych.
Uczestnicy mieli również możliwość zapoznania się naukową ofertą Politechniki Wrocławskiej i działaniami Centrum, które inicjuje i wspiera innowacyjne przedsięwzięcia dla gospodarki. W programie było także zwiedzanie laboratoriów i prezentacje wynalazków stworzonych przez specjalistów z PWr, m. in. egzoszkieletu i robota wyburzeniowego.
Workshop Innovation Day jest wyrazem przekonania o wielkiej wadze współpracy nauki i biznesu w dzisiejszym, dynamicznym świecie. Potencjał naukowy Politechniki Wrocławskiej i gospodarczy KGHM stwarzają szerokie możliwości współpracy i wdrażania innowacji naukowo-technicznych.

Coffee Business-Science Mixer: Innovation to go!

Centrum Innowacji i Biznesu Politechniki Wrocławskiej (CIB PWr) reaktywuje format łączący naukę i biznes – Business-Science Mixer. W nowej odsłonie, z kawą serwowaną przez Mistrza Polski Baristów Marcina Rusnarczyka, wydarzenie oferuje przestrzeń do inspirujących rozmów i budowania współpracy. Temat 2024: Nowoczesne technologie konstrukcji maszyn i urządzeń. Spotkanie skoncentruje się na innowacjach w przemyśle 4.0, inżynierii materiałowej i badaniach maszyn, kluczowych dla rozwoju Dolnego Śląska.
Termin: 24 maja 2024 r.
LinkediIn dla pracowników naukowych PWr i absolwentów

Szkolenia organizowane przez Centrum Innowacji i Biznesu Politechniki Wrocławskiej oraz Stowarzyszenie Absolwentów PWr to idealna okazja, by efektywnie wykorzystać LinkedIn – najpopularniejszą platformę zawodową w Polsce. Podczas wydarzenia uczestnicy nauczą się, jak budować sieć kontaktów, promować osiągnięcia naukowe i zawodowe oraz rozwijać wizerunek na LinkedIn.
Termin: 8 luty 2024 r.
Śniadanie Biznesowe: tłumaczenie maszynowe

27 września 2023 r. odbyło się wyjątkowe wydarzenie w ramach cyklu „Śniadanie Biznesowe”, stanowiące kulminacyjny punkt jubileuszowej konferencji z okazji 10-lecia CLARIN-PL. W spotkaniu poświęconym tłumaczeniu maszynowemu uczestniczyli zarówno naukowcy, jak i przedstawiciele biznesu, którzy zgłębiali tematy związane z przyszłością tej technologii, jej wyzwaniami oraz nowinkami w dziedzinie przetwarzania języka naturalnego.
Spotkanie rozpoczęło się prezentacją CLARIN-PL, Katedry Sztucznej Inteligencji oraz Centrum Innowacji i Biznesu PWr, a następnie odbyły się prelekcje na temat technologii tłumaczenia maszynowego, które były prowadzone przez ekspertów takich jak prof. Krzysztof Jassem, dr. hab. Roman Roszko oraz przedstawicieli Allegro ML Research.
Debata dotycząca tłumaczenia maszynowego w kontekście lingwistyki i technologii była kluczowym punktem wydarzenia, pozwalając uczestnikom na wymianę wiedzy i doświadczeń. W drugiej części spotkania omówiono korpusy wielojęzyczne języków słowiańskich i bałtyckich oraz wyniki testów maszynowego przekładu.
Termin: 27 września 2023 r.
Hackaton
8 marca 2022 roku odbyła się kolejna edycja Hackatonu AI – konkursu, w którym uczestnicy programują sztuczną inteligencję w celu rozwiązania określonych problemów. To wspólne przedsięwzięcie miasta Wrocław, Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, i Politechniki Wrocławskiej. Koordynatorem wydarzenia z ramienia PWr było Centrum Innowacji i Biznesu. W tym roku Hackaton odbył się pod nazwą „Gospodarowanie wodą w mieście przy wsparciu sztucznej inteligencji – szanse, prognozy i optymalizacja”. Uczestnicy w oparciu o udostępnione przez miasto dane, mieli zaprojektować sposoby racjonalnego zużycia wody i stworzyć prognozy zapotrzebowania na wodę w przyszłości. Mieli też wsparcie mentorów – ekspertów z dziedziny gospodarki wodnej, sztucznej inteligencji i planowania przestrzennego. Mentorem i zarazem jurorem reprezentującym PWr był prof. Tomasz kajdanowicz, kierownik Katedry Sztucznej Inteligencji.
W puli nagród konkursu było 15 000 zł, uczestnicy mogli wgrywać swoje projekty na specjalnie przygotowany portal internetowy, a potem prezentować je stacjonarnie bądź zdalnie.
Zwyciężyli pracownicy Wydziału Informatyki i Telekomunikacji Politechniki Wrocławskiej, Karol gawron, Michał Pogoda, Michał Swędrowski i Norbert Ropiak. Ich „Projekt hydromancja” obejmował kwestię prognozowania zapotrzebowania na wodę, a stworzone przez nich modele przewidywały wartość zużycia, ciśnienia i przepływu wody.
Hackaton jest dowodem na to, że innowacje, szczególnie w obszarze sztucznej inteligencji są w stanie rozwiązywać realne problemy społeczne związane z dostępem do zasobów i infrastruktury. Centrum Innowacji i Biznesu współorganizuje to i podobne wydarzenia, realizując misję łączenia innowacji oraz nowoczesnych rozwiązań technologicznych z gospodarką.

FIR

Przedstawiciele Centrum Inteligentnego Rozwoju wzięli udział w Forum Inteligentnego Rozwoju organizowanego w Uniejowie w dniach 6-7.06.2022, a sam CIB został partnerem wydarzenia. W pracach Forum wzięło udział ponad 300 innowatorów pracujących nad przełomowymi badaniami naukowymi oraz innowacjami technologicznymi i społecznymi. Spotkanie stanowiło przestrzeń do dyskusji i indywidualnych spotkań z ekspertami i praktykami w zakresie rozwoju, komercjalizacji i wdrażania na rynek nowatorskich badań naukowych i innowacyjnych technologii.
Jednym z prelegentów był z-ca Dyrektora Centrum Innowacji i Rozwoju, prof. Damian Derlukiewicz, temat jego wystąpienia to: Współpraca Nauki z Gospodarką – badanie potrzeb użytkowników kluczowym działaniem w opracowywaniu innowacji. Z kolei Dyrektor Centrum Katarzyna Skowron udzieliła wywiadu dla „Pulsu Biznesu”, przybliżając czytelnikom działania CIB jako pomostu łączącego biznes z nauką, pozwalającego na ograniczenie ryzyka inwestycji, dzięki profesjonalizmowi pracujących dla Centrum specjalistów.
Tematami Forum Inteligentnego Rozwoju były m.in. efektywna komercjalizacja i wdrażanie innowacji do praktyki gospodarczej, digitalizacja i transformacja cyfrowa, zdrowe społeczeństwo, przemysł 4.0, inwestycje infrastrukturalne przyszłości i innowacje społeczne dla rozwoju jakości życia mieszkańców.
AEC Hackathon Wrocław
AEC Hackathon to międzynarodowe wydarzenie, które po raz pierwszy odbędzie się w Europie Środkowej, gromadząc profesjonalistów i innowatorów z branży budowlanej, projektowania oraz technologii. Celem hackathonu jest współpraca przy tworzeniu nowoczesnych rozwiązań cyfryzacyjnych, które wpłyną na rozwój branży budowlanej. Uczestnicy będą mieli okazję zmierzyć się z wyzwaniami, rozwiązując realne problemy technologiczne, związane z cyfryzacją w budownictwie.
Podczas wydarzenia, uczestnicy w zespołach będą mieli 24 godziny na opracowanie innowacyjnych rozwiązań. Zespoły mogą także zaprezentować własne pomysły w trakcie sesji Audience Challenge. Dodatkowo, wydarzenie obfitować będzie w panele #techtalks z międzynarodowymi ekspertami oraz mentoring na miejscu, zapewniając uczestnikom pełne wsparcie w realizacji projektów.
Termin: 4-6 października 2024
Miejsce: Politechnika Wrocławska, Wrocław

Konferencja CUTE 2024
4. Międzynarodowa Konferencja na temat Zrównoważonego Rozwoju w Inżynierii Budowlanej, Urbanistycznej i Transportowej 2024
Konferencja CUTE 2024 gromadzi międzynarodowych ekspertów z dziedzin inżynierii budowlanej, urbanistycznej i transportowej, którzy będą mieli okazję zaprezentować najnowsze innowacje oraz omówić aktualne trendy i wyzwania związane z zrównoważonym rozwojem.
Wydarzenie stanowi platformę do dyskusji na temat praktycznych problemów, zastosowanych rozwiązań oraz możliwości współpracy w zakresie rozwoju zrównoważonych technologii w budownictwie, urbanistyce i transporcie.
Podczas konferencji odbędzie się również ceremonia wręczenia Dyckerhoff Young Scientists’ Award, wyróżniającej młodych naukowców za ich osiągnięcia w tej dziedzinie.
Termin: 14-17 października 2024
Miejsce: Wrocław, Polska
